Peter Lundgren – Sweden WF

Stowarzyszenie Sweden Walking Football powstało na początku 2020 roku i prężnie się rozwija. Podobnie jak w przypadku Walking Futbol Polska, Szwedzi są członkami International Walking Football Federation. Za promocję dyscypliny w Szwecji odpowiada Peter Lundgren, który udzielił ostatnio wywiadu dla SkaneSport, a także specjalnie dla nas.

Dlaczego, Twoim zdaniem, walking futbol staje się coraz bardzie popularny?

Peter Lundgren – Chyba dlatego, że to delikatny sport. Grają nawet 80-latkowie. Jeśli usuniesz z przepisów do gry wślizgi, możliwość gry ciałem i jeszcze na dodatek bieganie, to sytuacje w których możesz odnieść kontuzję zostaną wyeliminowane praktycznie do zera. A przecież cała radość z gry w piłkę nożną pozostaje. Strzelasz gole, zakładasz rywalom „siatki”, starasz się ich przechytrzyć i wygrać. To się nigdy nie zmieni. Jak zakładasz koszulkę meczową uczucie jest identyczne jak w młodości.

Ile drużyn walking futbolu istnieje w Szwecji?

Peter Lundgren – W sumie będzie to około 50 stowarzyszeń, które zajmują się walking futbolem na poważnie. Ale są też mniej zorganizowane grupy przyjaciół, którzy spotykają się nieregularnie. Takie drużyny jeśli tylko mają ochotę, spontanicznie organizują sobie pieniądze aby wyjechać na mecz czy turniej. Są to małe sumy, a zabawa jest fantastyczna, więc nie ma w tej kwestii żadnego problemu.

Czym zajmuje się Sweden Walking Football?

Peter Lundgren – Ponieważ mamy w kraju coraz więcej drużyn, pomyśleliśmy żeby całość trochę usystematyzować i spróbować organizować turnieje pod nazwą Skåne Walking Football League. Pierwszy odbył się latem w Vellinge, drugi będzie 10 października w Malmo. W zawodach mogą grać osoby, które ukończyły 40 lat. 12 września w Ljungby odbędzie się turniej dla osób w wieku 60+. Chętnych do gry nie brakuje, więc można powiedzieć, że pomysł się sprawdził. Myślimy też o powołaniu reprezentacji Szwecji kobiet i mężczyzn i występach międzynarodowych ale z wiadomych względów ten temat musieliśmy odłożyć, gdyż większość imprez jest odwołana.  

Co myślisz o rozegraniu meczów towarzyskich Polska – Szwecja?

Peter Lundgren – To świetny pomysł. Jestem pewien, że takie mecze dla panów i pań byłyby doskonałą promocją walking futbolu w Szwecji i w Polsce. Nikt nie mógł przewidzieć sytuacji z COVID, dlatego musimy czekać. Jak tylko będziemy w pełni bezpieczni, to na pewno szybko ustalimy szczegóły i będziemy mogli się spotkać.

PARTNERZY