PODSTAWOWE REGUŁY GRY
Zakaz biegania z piłką lub bez niej
Brak kontaktu, brak wślizgów
Wymiary boiska: długość max 50 m., szerokość max 25 m. (najczęściej 40/20)
Bramki: szerokość max 3m. wysokość max 2 m. (najczęściej 3/1,5)
Czas gry: 2×10, 2×15 lub 2×20 minut (najczęściej 2×20)
Mecze rozgrywane na powietrzu lub w hali
Składy: 5 + 1 (bramkarz), 6 + 1 (bramkarz), dopuszczalna gra bez bramkarza
Zmiany lotne (w każdej chwili)
Piłki do gry (rozmiar 5)
Reguła ograniczenia wysokości piłki (głowa lub biodra, w obu wariantach zakaz gry głową)

Pole karne, to pole w którym może przebywać tylko bramkarz, żaden inny zawodnik (ani przeciwnik, ani partner z drużyny) nie może wejść w pole karne.

Szanuj swoich kolegów z drużyny i przeciwników
Baw się dobrze!!!

Oficjalne przepisy International Walking Football Federation – wersja skrócona

1. Zawodnicy nie mogą biegać ani z piłką, ani bez niej. Trzecie przewinienie dotyczące biegania tego samego gracza skutkuje wykluczeniem z gry na 2 minuty.

2. Piłka nie może przekroczyć wysokości głowy. Jeśli w opinii sędziego cała piłka znajdzie się na wysokości powyżej 6 stóp (1,82 m) nad ziemią, to zawsze jest poza grą. Rzut wolny pośredni zostanie odpowiednio przyznany.

3. Bramkarze. Jeśli piłka przekroczy wysokość głowy po obronie bramkarza i wpadnie do bramki, bramka nie jest uznana. Jeżeli piłka przekroczy wysokość głowy po obronie bramkarza i wróci na pole gry, piłka zostanie uznana za poza grą i zostanie ponownie wprowadzona do gry przez bramkarza. Jeśli piłka przekroczy wysokość  głowy po obronie bramkarza i wyjdzie na aut lub rzut rożny, piłka zostanie uznana za poza grą i zostanie ponownie wprowadzona do gry przez bramkarza. Bramkarze wznawiają grę płaskim rzutem ręką (kula do kręgli) lub nogą (po ziemi).

4. Piłka w grze i poza grą – piłka jest w grze przez cały czas, chyba że:

4.1 sędzia przerywa grę

4.2 cała piłka przekracza linię (linie boczne i bramkowe)

4.3 piłka przekracza wysokość głowy

5. Rzuty wolne. Wszystkie rzuty wolne są pośrednie.

6. Walking futbol z założenia jest grą bezkontaktową. Minimalny kontakt pomiędzy zawodnikami jest interpretowany przez sędziego:

6.1 gdy kontakt jest minimalny i przypadkowy – gra dozwolona

6.2 gdy kontakt wydaje się nieostrożny i ze zbyt dużą siłą, wtedy przyznaje się rzut wolny (gracz może zostać ostrzeżony)

6.3 gdy kontakt jest lekkomyślny, niezależnie od tego, czy jest minimalny czy gwałtowny, wtedy przyznaje się rzut wolny i potencjalnie niebieska kartka jest pokazywana winnemu.

7. Ograniczone podanie z powrotem. Po tym, jak bramkarz złapał/dotknął piłkę po podaniu od obrońcy i wznowił grę, może ją dostać ponownie gdy:

7.1 piłka została dotknięta przez przeciwnika

7.2 piłka piłka opuściła pole gry.

8. Gwałtowne zachowanie. Każdy zawodnik wyrzucony z boiska za brutalne zachowanie, używanie wulgarnego języka, przejawów rasizmu lub gestykulowanie w kierunku sędziego lub przeciwnych drużyn, może zostać zawieszony na następne mecze.

9. Rzut karny wykonywany jest z odległości 7-8 metrów ( w zależności od wielkości bramki) i jest przyznawany za następujące przewinienia:

9.1 broniący zawodnik celowo wkracza na własne pole karne

9.2 bramkarz celowo opuszcza własne pole karne

Zawodnik wykonujący rzut karny może wykonać maksymalnie jeden krok przed wykonaniem kopnięcia.

10. Decyzje sędziego dotyczące Przepisów Gry są ostateczne. Decyzje sędziego i wszystkich innych osób funkcyjnych muszą być zawsze szanowane. Kartki: żółta – ostrzeżenie, niebieska – wykluczenie na 2 minuty, czerwona – wykluczenie do końca meczu.