Świętujemy nasze drugie urodziny, a czas urodzin, to czas wspomnień. Dziękujemy wszystkim, którzy choć raz byli na zajęciach walking futbolu. Bez Waszej obecności nie byłoby co wspominać. Trochę nam smutno, że przyszło nam propagować chodzoną odmianę piłki nożnej w tak dziwnych czasach ale nie mamy na to wpływu, więc nie będziemy się użalać. Będzie lepiej… Musi być lepiej…
Pod koniec lutego 2019 roku, czyli dokładnie dwa lata temu, kilkuosobowa grupa przyjaciół spotkała się na zebraniu założycielskim i uchwaliła statut Stowarzyszenia Walking Futbol Polska. Po miesiącu, statut został zatwierdzony i wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego.
Od początku marca 2019 spotykamy się regularnie. Wspólne poznajemy przepisy gry, dyskutujemy nad ich interpretacją, często uśmiechamy się do siebie cytując kolegów, którzy nie zdecydowali się do nas dołączyć, bo podobno oni jeszcze biegają (hahaha…). My na własnej skórze przekonaliśmy się, że chodząc za piłką można się nieźle zmęczyć, można się spocić, a przy tym można poczuć niesamowitą radość z gry i powrócić do lat, gdy na boisku spędzało się znacznie więcej czasu niż dziś. I to co nas ze sobą łączy – nie ma wśród nas lepszych i gorszych, zero agresji, zero gwiazdorstwa. Tylko i wyłącznie pozytywne emocje.
Dwa wydarzenia, do których przede wszystkim wracamy pamięcią w 2019 roku to: turniej Senior Łódka Cup i wyprawa do holenderskiego Almelo. Senior Łódka Cup miał być imprezą cykliczną. Niestety z powodu epidemii koronawirusa, w 2020 roku turniej się nie odbył. Bardzo liczymy na to, że odbędzie się w roku 2021 (planowany termin 3-4 września). Wizyta w holenderskim Almelo, gdzie zagraliśmy z miejscowym Heraclesem i niemiecką drużyną FC Schuttorf, to była pierwsza nasza wyprawa zagraniczna. Nowiutkie stroje, piękny stadion, dreszczyk emocji po pierwszym gwizdku sędziego – bezcenne wspomnienia dla nas wszystkich.
Pod koniec 2019 roku, do gry dołączyły panie, które towarzyszą nam do dziś, a ich zapał i entuzjazm jest wprost nie do opisania. Paniom, które grają w walking futbol nie przeszkadza deszcz, śnieg czy mróz. Co tydzień, a czasem nawet kilka razy w tygodniu, wychodzą na boisko i grają. Co ważne, potrafią docierać do koleżanek w całej Polsce i skutecznie namawiać do gry. Jesteśmy pewni, że walking futbol w wersji kobiecej będzie coraz silniejszy.
Rok 202o to nieustanna walka z obostrzeniami, zakazami, nakazami, zamykaniem i otwieraniem hal i boisk. Nie poddawaliśmy się. Jeśli tylko było to możliwe, trenowaliśmy w coraz liczniejszej ekipie. Odwiedziliśmy kilka miast organizując zajęcia pokazowe (między innymi w Łodzi, Krośniewicach, Chojnicach, Aleksandrowie Łódzkim). Oprócz cotygodniowych treningów, uruchomiliśmy projekt Walking Futbol Plus, czyli niedzielne spotkania przy kawie i herbacie, połączone z aktywnością sportową. Graliśmy mecz pokazowy z mistrzami Polski w siatkonodze – drużyną Blokers Łódź. Zorganizowaliśmy mecz Panie kontra Panowie, Mini Turniej Mikołajkowy oraz mecz pań Walking Futbol Łódź – Walking Futbol Warszawa. I to, co jest dla nas wielkim powodem do dumy – międzynarodowe mecze towarzyskie panów Polska – Szwecja i pierwszy na świecie walking futbolowy turniej pań (3 Nations Cup), z udziałem reprezentacji Polski, Anglii i Szwecji.
Jesteśmy pewni, że gdyby nie ograniczenia związane z COVID, lista naszych walking futbolowych wspomnień byłaby dużo dłuższa. Mamy nadzieję, że rok 2021, a przynajmniej jego druga połowa, będzie dla nas trochę łaskawszy. Chcemy zarażać Was walking futbolem, a nie koronawirusem. Mamy w planach zorganizowanie kilku turniejów w Polsce, chcemy pojechać na mistrzostwa świata, chcemy grać w walking futbol jak najczęściej, chcemy by było nas coraz więcej… Chcemy, chcemy, chcemy… Gdy zakładaliśmy Stowarzyszenie, wszystko wdawało się dużo prostsze.
Bądźcie zdrowi i bezpieczni. Pozdrawiamy sympatyków walking futbolu na całym świecie.