Ruudi Abrahams – RPA

Walking futbol znany jest już niemal na wszystkich kontynentach. Zapraszamy w podróż do Republiki Południowej Afryki, gdzie w chodzoną odmianę piłki nożnej grają dłużej niż w Polsce. Na temat walking futbolu w RPA rozmawiamy z Ruudim Abrahamsem.  

Witaj Ruudi. Czy mógłbyś się przedstawić sympatykom walking futbolu w Polsce?

Ruudi Abrahams – Jestem założycielem i dyrektorem generalnym Walking Futbol South Africa, a także członkiem drużyny klubowej Walking Football Cape Town.

Kiedy po raz pierwszy zetknąłeś się z walking futbolem?

Ruudi Abrahams – To było na początku 2016 roku. Zobaczyłem program o walking futbolu w telewizji i bardzo mnie zaciekawił. Jeszcze w 2016 roku zaczęliśmy grać w walking futbol z grupą przyjaciół, a gdy było nas coraz więcej, postanowiliśmy oficjalnie się zarejestrować i w 2017 powstała organizacja pod nazwą Walking Football South Africa.

Jesteś w stanie oszacować ile osób w RPA gra w walking futbol?

Ruudi Abrahams – Oj nie. Dokładna liczba jest bardzo trudna do oszacowania. Nasz kraj jest podzielony na prowincje. Początkowo dotarliśmy do czterech prowincji, potem do siedmiu, dziś już do dziewięciu, czyli do wszystkich. Jestem pewien, że w każdym z większych miast w Południowej Afryce walking futbol jest już znany.

Czy reprezentacja Republiki Południowej Afryki rozgrywa mecze międzypaństwowe?

Ruudi Abrahams – W 2019 roku, graliśmy z Singapurem. Podróżowaliśmy też po Azji i tam rozegraliśmy kilka spotkań pokazowych. W 2020 chcieliśmy zorganizować duży międzynarodowy turniej o Puchar Kapsztadu, ale sytuacji z COVID-19 nikt nie był w stanie przewidzieć. Na razie cieszymy się każdą chwilą i skupiamy się na powrocie do normalności

Czy gracie według przepisów IWFF?

Ruudi Abrahams – W oficjalnych meczach i turniejach tak, ale spotykając się na treningach, bardzo często gramy systemem three touch (trzy dotknięcia piłki). Moim zdaniem ten system jest dużo bezpieczniejszy, jest mniej fauli, nie ma niepotrzebnego dryblowania i walki bark w bark. Nasi gracze, zwłaszcza ci starsi, bardzo sobie chwalą taką grę.

Kto może grać w walking futbol w RPA?

Ruudi Abrahams – Do oficjalnych meczów, w wersji sportowej, dopuszczamy panów w wieku 50+ i panie w każdym wieku. Jeśli chodzi o rekreację, to tak jak na całym świecie, może grać każdy

Obserwując Waszą aktywność, spotkałem się z określeniem Walking Football 4 Health. Co to takiego?

Ruudi Abrahams – Budujemy grupy społeczne skupione wokół walking futbolu. Odwiedzamy miejsca, w których mieszkają ludzie starsi i przekonujemy ich do podjęcia próby jakiejkolwiek aktywności. Promocja aktywnego stylu życia, to nasz główny cel. Po ponad trzech latach styczności z walking futbolem jestem pewien, że ta gra poprawia kondycję, zdrowie, równowagę psychiczną, pewność siebie. Ludzie, którzy grają z nami, odnawiają stare przyjaźnie, poznają nowych przyjaciół, budują wspierający się wzajemnie krąg ludzi o podobnych poglądach. Wielu twierdzi, że dzięki grze w walking futbol ich życie nabrało nowych barw i znów ma sens.

Dziękujemy za wywiad i mam nadzieję, że reprezentacji Polski uda się kiedyś zagrać z reprezentacją Republiki Południowej Afryki

Ruudi Abrahams – Też mam taką nadzieję 🙂

PARTNERZY